Školské akcie 2021/2022

• VIDEOHOVOR S JANOU JURÁŇOVOU

• 30.06.2022 08:20
      • Prozaička, prekladateľka, publicistka, feministka... to je len malá časť z mnohých tvárí Jany Juráňovej. Je tiež jednou z mála držiteliek štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra prvej triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj demokracie, ochranu ľudských práv a slobôd a rozvoj literárnej činnosti. Jej život napĺňa množstvo rozličných aktivít – od dramaturgie v trnavskom divadle či komentátorstva v rádiu Slobodná Európa až po spoluzaloženie Slovenského centra PEN klubu, Nadácie Milana Šimečku a feministickej vzdelávacej a publicistickej organizácie ASPEKT.

• 16.6.2022 sme mali možnosť prostredníctvom videohovoru spojiť sa s pani Janou Juráňovou. Príležitosť porozprávať sa s tak inšpiratívnou osobnosťou sa nám nenaskytne každý deň. Času bolo málo a otázok veľa, no myslím si, že na tie najpodstatnejšie sme odpoveď dostali. Dozvedeli sme sa, ako sa dá dostať od umeleckej tvorby k sociálnej činnosti, ako dlho trvá napísanie knihy (približne pol roka) a že považuje Annu Kareninu za feministický román.

Nechýbali ani otázky k štúdiu prekladateľstva, ktoré Jana Juráňová študovala na Univerzite Komenského v Bratislave. Pre tých z nás, ktorí sa plánujú uberať ďalej týmto smerom a pracovať so slovom, to bola skvelá príležitosť dozvedieť sa o štúdiu niečo viac priamo z osobných skúseností. Pani Juráňová nám porozprávala, ako sa dostala k nezvyčajnej kombinácii angličtiny a ruštiny, aj keď v súčasnosti prekladá už len anglické texty.

Preložila už mnoho celosvetovo známych kníh. Venuje sa aj vlastnej tvorbe. Spravidla si neberie námety a inšpirácie z  kníh, ktoré preložila.  Minulého roku bola so svojou knihou Naničhodnica nominovaná na cenu Anasoft litera. Kniha je inšpirovaná skutočnými udalosťami z novín. Príbeh zachytáva prevažne nemocničné prostredie. (Kto by tušil, že o niečo neskôr bude téma zdravotníctva taká aktuálna.)

Mňa osobne najviac zaujímala téma feminizmu. Jana Juráňová sa dodnes aktívne venuje feministickej organizácii ASPEKT. Som nesmierne rada, že aj na Slovensku nie je rodová rovnosť niektorým ľuďom ľahostajná a ešte stále majú snahu a chuť zlepšovať našu spoločnosť. Myslím si, že bez pochýb môžeme považovať Janu Juráňovú za nasledovníčku Ľudmily Podjavorinskej, Boženy Slančíkovej-Timravy či Terézie Vansovej.

Na otázku, či má nejaký feministický vzor, odpovedala stručne: „Nemám. Nie konkrétny.“ No pri otázkach, ktoré slovenské autorky považuje za feministky , či bola Božena Slančíková-Timrava feministkou, sa s radosťou rozrozprávala.

Človek sa celý svoj život učí a zdokonaľuje, nie len vo svojom odbore. Dôležité je byť otvorený novým trendom a meniacej sa dobe, mať svoje vlastné názory a stáť si za nimi, no akceptovať aj názory iných. Ale čo je najdôležitejšie, snažiť sa z tohto sveta urobiť lepšie miesto, kde nenávisť nemá šancu. Jana Juráňová nám ukázala, že sa to dá a ani to nemusí byť až tak ťažké.

Júlia Kubusová (3.A)