• Výmenný pobyt - návšteva Mníchova

• 02.07.2018 09:13
      • Dňa 30. júna 2018 sa z pobytu v nemeckých rodinách v Mníchove vrátili žiaci našej školy. Do Mníchova odchádzali  20. júna 2018. Počas výmenného pobytu mali možnosť spoznávať  krásy bavorskej metropoly a jej okolia.
      • Po dobrom oddychu sa vydali najprv do školy, kde ich privítala pani riaditeľka a kde všetci dostali pamiatkové darčeky. A odtiaľ sa išlo centra mesta. Pozreli si  Marienplatz s krásnou radnicou a orlojom, Frauenkirche s čertom zabudnutým vetrom, Viktualienmarkt s plnými stánkami ovocia a zeleniny a „Starého Petra“, z veže ktorého mohli vidieť celé mesto. Navštívili aj najväčšie technické múzeum na svete, poprechádzali sa po filmových štúdiách Bavaria, vyskúšali si aj prácu pri natáčaní filmov. Ďalší deň si pozreli zámok Nymphenburg. Tu sa narodil tzv. rozprávkový bavorský kráľ Ludvig II. a sem chodievala aj Sisi. Tento zámok očaril svojou krásou všetkých. Po zámockom parku sa dostali do zakvitnutej botanickej záhrady. Nezabudlo sa ani na šport. Vo štvrtok si zašli na okraj Mníchova  do Allianz-Arény, moderného futbalového štadióna. Odtiaľ sa cestovalo do olympijského parku. Piatok bol v škole, kde sa zúčastnili vyučovania a na záver urobili svoje projekty, na ktorých porovnávali svoje očakávania a realitu. A aká bola realita? Vyskúšali si všetky dopravné prostriedky – metro, S-Bahn, električku, autobus , bicykle a aj nohy . Spoznali život vo veľkomeste, ktoré ani nevyzerá ako mesto, ale ako obrovská dedina. Zistili, že mama nie je kuchárkou, upratovačkou, ale  žena, ktorá sa venuje  rodine, ale aj svojim záujmom, že víkendy  rodiny sa dajú tráviť v prírode a  v Biergartene , že nemecké žiačky nesmú v školských priestoroch a na školských podujatiach používať mobily. No najlepšou skúsenosťou bola tá, že sa dokážu porozprávať a dorozumieť po nemecky. A to je cieľ našich pobytov.