• Výlet Taliansko

• 27.06.2018 13:57
      • V pondelok 18.6. v poobedňajších hodinách sa vybrali študenti GPDT spolu s pani profesorkami Grillingovou a Harbuľovou a pánmi profesormi Romanom a Šmondrkom po Stopách Leonarda da Vinciho.

• Prvou časťou nášho výletu bola návšteva Benátok – mesta vody a kanálov. Benátky patria k jedným z najnavštevovanejších miest v Taliansku. Mesto vytvorené z množstva kanálov poprepájaných mostmi zanechalo vo všetkých neopísateľný zážitok. Loďou sme sa doplavili na ostrov Murano, kde sme mohli vidieť klasickú výrobu skla.

Ďalšou zastávkou bolo na umenie veľmi bohaté  renesančné mesto Florencia. Navštívili sme katedrálu Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio. Prešli sme sa po stredovekom moste Ponte Vecchio cez rieku Arno. Z veže paláca sa nám naskytol nádherný výhľad na celú Florenciu.

Naše poznávanie talianskych miest pokračovalo v malebnom toskánskom mestečku Vinci-  rodisku slávneho Leonarda da Vinci. Ďalej nás kroky doviedli až do Pisy, ktorá je známa svojou Šikmou vežou. Táto stavba je veľmi fascinujúca, ale netreba zabudnúť, že na námestí  Piazza del Duomo sa nachádza aj BaptistériumDóm. Záver dňa sme strávili v mestečku Lucca, ktoré je ešte stále obklopené hradbami zo stredoveku. V súčasnosti sa tam vraj vyrába najlepší olivový olej v celom Taliansku.

Záver výletu sa nenávratne chýlil ku koncu. Miláno dalo bodku za nádherným týždňom stráveným v Taliansku. Nemožno mi nespomenúť slávny obraz Posledná večera od Leaonarda da Vinci, svetovo preslávené operné divadlo La Scala, 2. najväčšiu katedrálu na svete- Milánsky dóm či starovekú knižnicu Bibliotecu Ambrosianu.

Myslím, že za všetkých môžem povedať, že sme v Taliansku prežili krásny týždeň, plný zaujímavých miest a pamiatok. Možno to bol trochu vyčerpávajúci týždeň, ale určite budeme na Taliansko s radosťou a  nezabudnuteľnými zážitkami ešte dlho spomínať.