• Unikátny výlet do Edinburghu

• 20.06.2018 12:15
      • V skorých ranných hodinách sa z bratislavského letiska dňa 13. mája 2018 páni profesori Kováčik a Švarc vybrali so študentmi GPDT na päťdňový zájazd do hlavného mesta Škótska, Edinburghu.

• Cesta autobusom po uliciach mesta až do centra, ktorá nasledovala po pristátí lietadla, nám ponúkla možnosť prehliadnuť si typické škótske domy s historickým nádychom. Po ubytovaní do hostela vedľa Royal Mile nám zodpovední učitelia nasmerovali kroky do múzea menom National Museum Of Scotland a následná prechádzka v Princess Gardens spestrila už aj tak krásny deň. Západ slnka, ktorý sme videli z Calton Hill, bol bodkou nášho programu. Cestu na ubytovanie obohatili hudobníci v kiltoch, hrajúci na gajdy, strategicky rozmiestnení po centre Edinburghu.

Nasledujúce ráno sa začalo návštevou magického hradu Edinburgh Castle, mĺkvo stojaceho uprostred mesta. Neskôr sme sa rozhodli ďalej objavovať tajomstvá tejto metropole v múzeu Edinburghu. Po podrobnom oboznámení sa s nezvyčajnou kultúrou sme obklopení vôňou drobných žltých kvetov vystúpili na Arthurs Seat a pod nami ležiace mesto kŕmilo naše oči pôžitkom z výhľadu. Toto dobrodružstvo pokračovalo na Portobello Beach, kde nám mäkký piesok masíroval nohy a niektorí odvážni otužilci si dokonca zaplávali v chladnej vode, s teplotou 6-9°C.

Ďalší deň nám opäť svietili úsmevy na tvárach, lebo sme sa vybrali do historickej kaplnky Rosslyn Chapel, kde sa natáčal film Da Vinciho kód. Majestátna architektúra a erby rôzneho druhu doteraz hladia v spomienkach naše duše. Následná návšteva Surgeons Hall Museum priniesla prekvapivé informácie a úchvatné expozície. Nadšení učitelia nás potom zaviedli do Nového Parlamentu a mali sme možnosť stať sa svedkami vzrušujúcej diskusie medzi politikmi o Brexite. Doteraz myslievame na nočnú prehliadku katakomb pod mestom, menom Spooky Tours. Veselá sprievodkyňa všetkých postrašila škótskymi legendami a zároveň pobavila smiešnymi klebetami. Niektorí z nás však ukončili svoj deň návštevou ostrova Cramond Island, vychutnávajúc si večernú oblohu a čistý morský vzduch.

Štvrtý deň sme sa zrána vybrali na cestu autobusom do Glasgowa, najväčšieho mesta Škótska, odkiaľ nám išiel vlak do maličkého Ballochu. Plný odhodlania odtiaľ naša trojhodinová púť pokračovala po turistickom chodníku až do Helensburghu, nachádzajúceho sa vedľa mora, kde si opäť skupina nebojácnych plavcov predsavzala, že osvieži svoje rozpálené telo. Podaktorí počas cestovania naspäť do Edinburghu zanietene diskutovali o záhadách tohto sveta, ostatní oddychovali po teplom dni a užívali si pohľad na neobyčajnú škótsku krajinu.